Test Dacia Duster 1,5 dCi 4×4 Arctica

Úspěšný rok 2013 je již za námi, Dacii se podařilo ukrojit pořádný kusanec z prodejů nových vozů, a proto si otestujeme model, který vede Dacii čím dál tím výše. Ano, řeč je o veleúspěšném Dusterovi, který na začátku tohoto měsíce oslavil 500.000 vyrobených kusů. Tím jubilejním byl již modernizovaný Duster a krom jiné barvy se ten stejný dostavil na náš test. Moc jsem se těšil, až se test uskuteční, před tím jsem stihl přečíst pár článků z testování ve Francii a tím se mé očekávání ještě zvětšilo, jelikož chválou se nešetřilo.

Test Dacia Duster 1,5 dCi 4x4 Arctica

A tomu se ani nedivím, mé první dojmy jsou velmi kladné, stojí přede mnou Duster ve výbavě Arctica a mě napadá, zda je potřeba od designu SUV ještě něco víc. Je to od pohledu pan drsňák, který svými nafouklými blatníky dává najevo, že on je ten, co v terénu umí. Když jsem se dostal k přední části,  zaujaly mě nové světlomety: „jsou boží”! Jsem rád, že se v Dacii nerozhodli pro designové sjednocení přídí celé modelové řady. Tenhle tvar je prostě dokonalý, žádné křivečky, bublinky… tvar tedy zůstal stejný, nová je ale optika, která se nám rozdělila do tří sektorů. Své místo v horní části si našlo i denní svícení, blinkry se pak přesunuly k mřížce. A tam nalezneme další malé změny, jde o nový dekor na mřížce od chladiče. Místo dvou proužků, jak tomu bylo u starší verze, se nyní dostává přídi více stylu, osmi lichoběžníčky. Poslední změnou je nové členění otvoru pro sání, tam se v modernizované verzi dostává plastová mřížka, která svým tvarem připomíná plástev medu. Jsou to sice jen malé změny, ale já jsem takhle spokojený, protože se Duster jeví jěště více odhodlaně zdolávat cesty X necesty. Při bočním pohledu se odhalí dvě novinky a to podstatně mohutnější podélné střešní lišty a 16-ti palcová kola s novým designem. V zadní části moc změn nehledejte, poupravená grafika koncových světel, leštěná koncovka výfuku a nový vzhled plastu na pátých dveřích dokončují seznam designových úprav na novém Dusterovi. Když si ještě Dustera několikrát oběhnu a hodnotím celkový dojem, jsem rád, že tohle auto vyrobila právě Dacia. Mě osobně se líbí auta, co člověku nabídnou mnohem více, než jen pěkný design. Duster mi přijde jako sympatické auto, prostě člen rodiny.

A jaké pocity panují po usednutí do nového Dustera? Velmi pozitivní. Myslím, že mnoho lidí se pro Dustera v předešlé verzi nerozhodlo kvůli designu palubní desky, teď je vše jinak! Palubka prošla velkými změnami, nyní nabízí více stylu a praktičnosti. Hned z prvního pohledu zjistíte, že Dacia zapracovala na všem! Použila nové plasty, více chromu a věnovala zvýšenou pozornost slícování jednotlivých plastů. Je to prostě jiná liga, ale i nadále se Dacia drží při zemi a to je dobře! Jsem rád, že v autě není hromada měkčených plastů a různých blbůstek, které člověk nevyužívá a zbytečně šroubují základní cenu vozu o tisíce výše. Asi největší změna je nový středový panel, ve kterém se zabydlelo rádio s CD/MP3 a Bluetooth konektivitou. Pod rádiem nalezneme ovladače od klimatizace, nově zde však nehledejme stahování oken to se přesunulo na tradiční místo ve dveřích. Na nich nalezneme čalounění, které je velmi příjemné a na pohled velmi vydařené. Někomu tento přesun bude vyhovovat někomu ne, nám to bylo vcelku jedno ono i stahování u řadící páky má své výhody a to, že stahovat okénku můžete když máte ruku na řadící páce a nemusíte tak sundávat levou ruku z volantu. V Dusteru se nově nachází impulzivní stahování okének, prozatím jen u řidiče.

Dacia Duster 2013 test

V námi testované výbavě Arctica je Duster velmi komfortní společník, vždyť co víc v autě ještě potřebujeme? Mě stačí, to co mi Duster nabídne v této výbavě, můžu zmínit klimatizaci, rádio, okna a zrcátka v elektrice, výškově stavitelné sedadlo a volant řidiče. To jsou věci, které si zákazníci nejvíce přejí a Duster jim je nabídne za hubičku. Pokud máte pocit, že i takto vybavený vůz je pro vás málo, Dacia si pro vás připravila ještě jeden výbavový stupeň a to pod označením Exception. Tam vám cestu zpříjemní tempomat, parkovací sensory, multimediální navigační systém Media Nav se sedmi palcovou dotykovou obrazovkou nebo vyhřívaná sedadla. Jsem rád i za tyto nové výbavové prvky, díky kterým si Duster najde ještě více majilelů. Na druhou stranu je vyhovující i holá verze, která výborně poslouží lesníkům, hasičům a nenáročným zákazníkům, kteří chtějí nové robustní auto za rozumné peníze a se zárukou. To jsem ale odběhl od našeho testovaného vozu, takže dále.

Určitě potěší i mnoho odkládacích prostorů, nová schránka na drobnosti se nachází nad středovým panelem, ostatní nalezneme ve dveřích a na klasickém místě před spolujezdcem. Další malé úložné prostory nalezneme na zadní straně předních sedaček a nové síťky v bocích, určené na odložení různých drobností. Když už se točíme kolem sedaček, tak ty se chlubí novým čalouněním s výšivkami Duster. Co se týče pohodlnosti sezení, tak v mém případě jsem byl spokojený, měřím necelých 180 cm a problém s krátkým sedákem jsem neměl. Snad jen, že boční opora by mohla být tužší, pokud ale neřežete každou druhou zatáčku, tak vám sedačky zajistí slušný komfort. Vzadu se stejně jako vpředu nikdo mačkat nebude, nad hlavou je místa, že si nebudete muset sundávat lyžařskou helmu a před koleny vám zbyde dostatek místa. Tak nám ještě zbývá mrknout na kufr. Ten nabízí jednu změnu a to nové plato zakrývající obsah zavazadelníku, místo nepraktické roletky. Jinak vše zůstává při starém, tedy solidní objem 408 litrů, tento údaj je spjat s verzí 4×4, pokud sáhnete po předokolce, tak vám Duster přidá 67 litrů k dobru. Pokud sklopíte sedačky, pak vznikne prostor o skvělých 1570 litrech, respektive 1636 litrech.

Dacia Duster 4x4 test

Design a interiér nového Dustera jsme již prozkoumali, teď přichází na řadu jízda. Takže si nejdříve představíme motor. K testu nám byla zapůjčena naftová patnáctistovka s výkonem 80 kW (109 k). Tento motor dosahuje točivého momentu 240 Nm při 1750 otáčkách za minutu a je zde využíváno přímého vstřikování Common-rail multi-injection. Maximální rychlost se zastaví na údaji 168 Km/h, zrychlení z 0 na 100 Km/h zvládne Duster za 12,9 vteřiny a v průměru si řekne podle výrobce o 5,2 litru na sto kilometrů a do vzduchu vypustí 135g emisí CO2. Kolik přesně jsme do vzduchu vypustili zplodin nevíme, se spotřebou jsme se tabulkovým hodnotám nikterak nevzdálili. Průměrná spotřeba v našem testu byla kolem 6-ti litrů. Po silnici jsme jezdili předpisově a bez zbytečného vytáčení motoru do vysokých otáček, v terénu se spotřeba zvýšila, ale i tak jsme dosáhli tohoto slušného průměru. Jak jsem již říkal, po silnicích jsme jezdili plynule a na tento styl jízdy je Duster i předurčen, takže od řízení očekávejte spíše měkčí chod a občasné, mírné náklony karoserie. Se šestistupňovou manuální převodovkou se pracovalo výborně, jednička je náhradou za redukci do terénu, takže je velmi krátká a pomalá, vlastně ji nemusíte ani používat, protože na dvojku se rozjedete úplně v pohodě. V těžším terénu ji ale uvítáte hlavně při sjíždění prudkých mezí a přejíždění velkých výmolů. S chodem řadící páky také nebyl problém, dráhy jsou krátké a přesné.

Největší novinkou je použití většího množství izolačních materiálů. Na palubě nového Dustera je nyní ticho a klídek, konstruktéři dokonce slibují snížení hlučnosti až o 50%, nevím jestli to bylo přesně o polovinu, ale je to velmi znát. Celkově to zvyšuje komfortnější atmosféru uvnitř vozu a to se lidem bude líbit, jelikož hlučnost byla velkým trnem v patě staršího Dustera. Co se ale vůbec nezměnilo, je chování Dustera v terénu a to je dobře! Duster je především pořádné chlapácké SUV a né načinčaná kabelka. Takže konec nějakým rozborům nových designových prvků a sjíždíme ze silnice. Lesní cesty, louže, návěje sněhu nejsou pro Dustera problém a když nastal, stačí pootočit kolečkem a přepnout na pohon 4×4 a Duster jede jako tank! Projezdili jsme okolí a hledali místa, kde by měl Duster problém, ale marně. Kamkoliv jsme přijeli, stačil nám i režim na AUTO, tedy rozdělování sil mezi obě nápravy. Opravdu jsem nevěděl, kam Dustera vzít, aby se trochu zapotil a myslím, že většina majitelů jezdí v terénu po podobných cestách jako my, takže musí být spokojeni!

Test Dacia Duster 1,5 dCi 4x4

A my jsme také spokojeni, teda nakonec ne, protože musíme Dustera vrátit. V průběhu testu nás přesvědčil o svých kvalitách a ukázal nám, že je světový hráč na automobilovém trhu! Dacia udělala další skvělý krok, nehnala se do rozsáhlých změn, ale opravila to, co se v předešlé verzi nejvíce kritizovalo a zanechala skvělou pořizovací cenu.