Test Dacia Duster 1,5 dCi 4×4 v Krkonoších

Je to již nějakou tu dobu, co jsme pro vás natáčeli video test k novému Dusterovi. Nicméně nám se po novém Dusteru tak stýskalo, že jsme si domluvili zapůjčení Dustera na delší dobu a natočili jsme ho pro vás v krásném prostředí Krkonošského národního parku. Naše cesta křížem krážem po všech cestách i necestách začíná u autorizovaného prodejce značky Dacia – Auto Belda v Jablonci nad Jizerou. Tak se pohodlně usaďte a vyrážíme!

My jsme naše pozadí zabořili do sedaček téměř nového Dustera, počítadlo ujetých kilometrů totiž ukazovalo pouho pouhých 3.000 ujetých kilometrů. Všude tedy byla cítit novota z výrobních linek rumunského závodu v Pitesti. Právě tam má své místo “narození” i model, který se nám dostal pod ruku. Jde o nejdražší verzi, kterou si pro Dustera můžete zvolit a to pod označením Exception. Navíc seznam příplatkových položek byl dlouhý jak toaletní papír. To nejdůležitější se ale ukrývá pod kapotou, tam na nás čekal naftový agregát pod známým označením 1,5 dCi. Tento motor disponující výkonem 80 kW ve spojení s pohonem obou náprav byl po celou dobu naší výpravy skvělým sluhou.

Dacia Duster 1,5 dCi 4x4 Krkonoše

Teď už jsme vám maličko představili vozidlo, které nám po dobu tří dnů pomáhalo zdolat významná místa podkrkonoší. Během těchto dní jsme s Dusterem stihli navštívit Jilemnici, Vrchlabí, Špindlerův Mlýn, Horní mísečky a mnohé další neméně známa města. Při této výpravě jsme najezdili něco přes 300 km po místních komunikacích a v rozmanité přírodě Krkonošského národního parku. Právě v terénu jsme trávili asi nejvíce času. To není nic neobvyklého, když máme skvělý pohon 4×4, který si s Dusterem i v těžkém terénu poradí na výbornou. Asi největší pochvalu dostane tento pohon za opravdu pozoruhodné zdolávání obrovských krpálů. Když jsme se zastavili v jednom z největších svahů, abychom mohli natáčet, mysleli jsme, že už se nerozjedem, že budeme muset sjet až dolů a pořádně se rozjet. Toho však nebylo třeba. Jak mávnutím proutku se Duster rozjíždí i v tom největším stoupání. Nejlepším zjištěním ale pak je, že téměř po celou dobu tohoto malého testu jsme s Dusterem vše zvládali s pohonem jen přední nápravy. Už i v předešlém testu jsme horko těžko hledali nějaká místa, která by jste mimo silnici mohli potkat a s Dusterem nezvládnout. Možná jste také někde viděli ta videa, jak Duster nezvládá konkurovat Hummeru na off-road polygonu. Možná pak Duster vypadá jako malé kafe, ale v reálném životě a reálném prostředí, někde na lesní cestě směrem k horské chatě je Duster skvělým pomocníkem.

Při cestě na chatu zajisté oceníte skvělé odpružení, to už jsme chválili v předešlé generaci a u chváli opět zůstaneme. Občasné lavory v silnici o velikosti měsíčního kráteru zvládá podvozek tlumit s obrovskou ladností a jistou dávkou houpavého komfortu. Když už najedete na tak velký výmol, že by se v něm mohl koupat i váš čtyřnohý mazlíček, dostane se na palubu trocha hluku a nepříjemný zvuk, kdesi od zadní nápravy. Taková to situace ale nastává opravdu zřídka. Dobrým příkladem může být i to, že po silnici po které jsme jeli s Dusterem nějakých 70 Km/h musíme s Roomsterem, z kterého se natáčí jet na dvojku rychlostí kolem 30 kilometrů za hodinu. A i při tak pomalé jízdě lítáte ze sedačky až do stropu. Tamní silnice by se totiž mohla zapsat s klidem a velkou pravděpodobností na výhru do soutěže o nejhorší silnici České republiky.

Dacia Duster 1,5 dCi 4x4 Arctica test  Pohon a odpružení Dustera se nám opravdu moc líbí. Co se týče motorizace, tak tam na nás čekala klasika v podobě naftové patnáctistovky. Stačí chvíli zahřát a vyrazit vstříc cíli. Po zahřátí je motor kultivovaný a nabízí dostatek síly. Při přeřazení ze třetího rychlostního stupně na čtvrtý se Duster nenechá nikterak zahanbit a dokáže pěkně zamáčknout do sedaček. Takže pro nás předjíždění bylo lahodou. Stejně tak jako rozjezdy. Stačí si zvyknout na zkrácenou jedničku, které nahrazuje redukci do terénu a můžete se vytáhnout i nějakým tím rychlým startem. Opravdu to tak je, motor je živý a vždy v sobě nacházi sílu i pro předjíždění. Rozhodně tedy nebudete brzdou provozu, to v žádném případě! Můžeme tedy všem zákazníkům, kteří se pro Dustera nerozhodnou z důvodu toho, že se v nabídce nenachází nějaký ten dvoulitr říci: „ Duster má nízkou hmotnost a ve spojení s 80 kilowatovou jednotkou se z něj stává čilí drsňák.” K řízení a chování Dustera snad jediné. Toto SUVéčko má skvělé dovednosti v terénu, výborné odpružení, takže se občasný náklon karoserie v prudkých zatáčkách dá Dusterovi odpustit. Myslím, že odměna v podobě plavné, komfortní jízdy je velmi dobrou nabídkou. Auto dobře drží vámi zvolený směr a k brzdám taktéž nemáme žádných výhrad. Nástup brzd je velmi rychlý a účinnost v mezích dnešních tabulek.

A jaké panovaly pocity v kabině vozu? Po otevření dveří vás zaujmou tvarově podařené sedačky, ty nám po celou dobu testování poskytovaly dostatečný komfort. Pokud ale budete z Dustera dělat závoďáka, musíte se připravit na menší oporu bočních partií těla. Sedák mi přišel na mojí výšku dostatečně dlouhý, měřím něco málo přes 180 centimetrů a neměl jsem sebemenší pocit nepodepřených stehen. K sedačkám bych snad vytkl jen jejich štelování. Do budoucna by to chtělo asi trochu lepší systém. Důležité však je, že polohu za volantem jsme si našli skoro hned. A to i přesto, že volant je seřiditelný pouze výškově. Pokud by šlo ještě něco seřizovat do výšky, rozhodně bych to využil u vestavěné navigace. Ta se nachází o malý kousek níž, než je zdrávo. Občas tedy musíte šátrat kde vlastně je. Při manipulaci s rádiem to nikterak navadí, horší to je při nastavování navigace. Mám pro všechny majitele, kterým umístění navigace vadí skvělý tip. Vše si nastavte než vyjedete a pak není problém. Systém od LG je přehledný, takže ovládat se ho naučí opravdu každý. Čitelnost je dobrá do té doby, než vám do auta proniknou ranní paprsky slunce. Celkově navigaci hodnotíme kladně. Pro příště by se ale mohla nacházet o nějaký ten centimetr výše.

Test Dacia Duster 1,5 dCi 4x4

Své umístění si naopak dobře vybrala tlačítka pro stahování okének. Chválíme impulzivní stahování u řidiče, to se vždy hodí. Zapracovat by ale chtělo na výplních dveří, konkrétně mám na mysli část plastu, který tvoří loketní opěrku a madlo, kterým si dveře přitahujeme. Stačí za něj více vzít a působí tak nějak měkce. Důležité však je, že svojí funkci zastává bez problémů. Celkový dojem z interiéru vylepšují pěkné chromové doplňky a nápaditá místa na odkládání drobností. Každou cestu jsme využili přihrádku na středovém panelu, do které se krásně vejde mobil a peněženka. Před spolujezdcem pak naleznete obrovskou přihrádku, která má své dno snad až někde u silnice. Po celou dobu jsme si jízdu v interiéru užívali. Oproti předešlé generaci jsme postřehli opravdu velké zlepšení v utlumení motoru a odhlučnění celé kabiny. Výbava vozu byla opravdu bohatá, můžeme zmínit například dotykovou navigaci, tempomat, klimatizaci, elektricky stahovatelná okénka, parkovací sensory, kůží obšitý volant a hlava řadící páky. Nám na palubě tohoto vozu opravdu nic nechybělo a vlastně ani nic víc bychom v autě nevyužili.

Dacia Duster 4x4 1,5 dCi test

Na závěr bych vás chtěl pozvat na shlédnutí videa, které se nachází níže pod příspěvkem. V něm uvidíte ve zkratce cestu napříč Krkonošemi s tímto skvělým vozem. K hodnocení tohoto vozu bych řekl jediné. Jde o pořádný kus auto s obrovskými terénními schopnostmi, kultivovaným motorem s příjemnou spotřebou kolem 6-ti litrů nafty. Podvozek je komfortně naladěný a zdolává i tu největší paseku, kterou na našich silnicích občas naleznete. A pokud máte v sobě pořád domněnku o tom, že Dacia není vůz, který by vám soused záviděl. Jste na velikém, ale opravdu velikém omylu. Za ty tři skvělé dny za volantem Dustera jsem neviděl ve zpětném zrcátku ani jednoho chlapa, který by se za námi neotočil. I Duster má své chyby jako každé auto, ale nic nejde na úkor funkčnosti a to je to nejdůležitější. Od nás si toto úspěšné SUV značky Dacia odnáší to nejlepší hodnocení.