Dacia Duster II: Kompletní ceník, první dojmy a video z off-road polygonu

Dacia Duster druhé generace byla představena na podzim minulého roku při příležitosti frankfurtského autosalonu. Od té doby jsme byli zásobování řadou fotogalerií a základními technickými daty. Včera, tedy 10. 1. 2018, se kousek za Prahou, konkrétně na off-road polygonu (Tvrz Hummer), odehrálo oficiální představení nejdůležitějšího modelu značky Dacia. My jsme u této slavnostní příležitosti nemohli chybět, a tak vám v následujících řádcích předáme naše první dojmy. Zároveň se konečně seznámíme s cenou, za kterou bude nový Duster prodáván. A aby toho nebylo málo, natočili jsme pro vás video přímo z testovacích jízd ve velmi, ale opravdu velmi náročném terénu.

K detailnímu prozkoumání nám byl nabídnut Duster v nejvyšší výbavě, a tak se bylo opravdu na co koukat. Exteriér nového Dustera je povedený a jsem moc rád, že doopravdy ctí svého předchůdce. Druhá generace nabízí nový světelný podpis, a to jak vpředu, tak na zadních svítilnách. Tento prvek bude dostupný již od základní výbavy. Oku lahodil pohled na krásné a zcela nové disky kol z lehké slitiny o velikosti sedmnácti palců. Za zdařilé hodnotím umístění plastového prvku, který nese jak označení verze s pohonem všech kol, tak i blinkry. Dodává také vozu drsnost a odkazuje dobrodružný charakter nového Dustera. Na první pohled si všimnete i posunu čelního skla o deset centimetrů vpřed. Posun vpřed dodává vozu jemnější tvary a především více místa v kabině. Střešní ližiny neutekly pozornosti designerů, nový Duster nabízí více chromu a posazení blíže čelního skla. Na zádi velmi kladně hodnotím přepracování pátých dveří. Nové světlomety na zádi dodávají vozu jistou dávku dobrodružného ducha a na pohled jsou designově povedené, a to včetně nápadité grafiky světlometů.

V interiéru je to opravdová revoluce, již zpracování výplní dveří je o obrovský kus dále nežli doposud. Pravdou sice je, že s dveřmi se pořád musí více bouchnout, aby došlo k úplnému zavření. Nicméně ergonomie ovladačů oken a celkové zpracování je opravdu velmi dobré. Po usednutí zaujme natočený středový panel směrem k řidiči s třemi výdechy klimatizace. Jak z ergonomického, tak z designového hlediska dávám palce nahoru, tohle se prostě jednoznačně povedlo. I samotné ovladače jednotlivých funkcí vozu jsou umístěny nádherně v zorném poli řidiče. Velmi chválím Dacii za zcela přepracované ovladače klimatizace. V našem případě se jedná o jednozónovou automatickou klimatizaci. Nová je i řadící páka, jenž dostala originální design, který tak sjednocuje kulaté ovladače klimatizace a její výdechy. Dalším pozitivním zjištěním je přítomnost zcela nových sedadel, jež byly od základu přepracovány. Nově tak nabízejí delší sedák, tužší konzistenci materiálu a i lepší boční vedení. Volant známý z ostatních modelů nabízí u Dustera jednu zásadní novinku a to možnost nastavení ve dvou osách. Pochvalu zasluhuje i přehlednější přístrojový štít, který přináší větší obrazovku palubního počítače, ale i celkovou přehlednost zásluhou dvou ciferníků.

Druhá generace Dustera taktéž přiváží řadu komfortních prvků, jenž jsou u Dacie úplnou novinkou. Řeč je například o bezklíčkovém odemykání a startování vozu za pomocí karty. Dále například již zmíněná automatická klimatizace, asistent pro sjezd kopců, který jsme ihned otestovali na polygonu. K lepší manipulaci jak při parkování, tak v terénu dopomáhá čtveřice kamer. Dvě své místo našly v přepracovaných zrcátkách, kameru pak také nalezneme jak vzadu, tak v předním nárazníku. Nový Duster nabízí elektromechanický posilovač řízení, který zajišťuje o 30 % procent jednodušší manipulování s vozidlem. Posádku nově chrání hlavové airbagy, jenž postupují až k zadním pasažérům. U bezpečnosti ještě zůstaneme, novinka nabízí i sledování mrtvého úhlu ve zpětných zrcátkách. Dacie myslela i na odkládací prostory, nově tak nalezneme praktický šuplík pod sedadlem spolujezdce. Po otevření dveří zavazadelníků je k vidění nový plast, který již není pouze v centrální části, nýbrž v celé ploše hned s dvěma madly pro uchycení.

Nyní je na čase představit si i kompletní ceník. Hned na úvod mohu sdělit, že heslo “More Duster than ever” je pravdivé. Více Duster, než kdy jindy zní heslo a dáte mi za pravdu, že Duster je opravdu povedený kousek, který nabízí nespočet nových řešení. A to navíc za stejné peníze jako doposud! Ano, nová generace Dustera startuje na částce 259.900 Kč. Ceník přináší pár změn, nicméně, vždy se dostaneme na téměř identickou částku jako v případě odcházející verze Dustera. V následující tabulce si tak můžete prohlédnout ceny jednotlivých motorizací a výbav.

Ceník nová Dacia Duster 2018

Teď už ale rovnou za volant a na testovací jízdu. Sedm zcela nových Dusterů odhodlaně vzhlížela směrem k velmi náročnému terénu. Usedáme za volant a vyjíždíme vstříc stoupáním, klesáním a obtížným pasážím na bahnitém povrchu. Vyjíždíme rovnou s režimem 4WD LOCK, jenž uzavře pohon všech kol v poměru 50:50. Hned po prvním stoupání, kdy přes čelní sklo vidíme pouze oblohu, oceňujeme možnost sledování terénu přes kameru v předním nárazníku. Při manévrování v náročných pasážích, kde je potřeba vyhnout se překážkám, přijde vhod pohled skrze kameru na zrcátkách. Na polygonu jsme opravdu Dustera testovali v extrémních situacích. Naplno jsme využívali přednosti Dustera oproti často načančaným konkurentům, Duster nám tak nabídl světlou výšku přesně jednadvacet centimetrů. Přesně na procento jsme využili i přední (30 stupňů) a zadní nájezdový úhel (33 stupňů), oba údaje jsou opravdu výtečné. Při přejezdu hrbolů pak přišel vhod i velmi dobrý přechodový úhel (21 stupňů). Na polygonu jsme měli možnost vyzkoušet v praxi i asistent pro sjezd kopců. Stačí zmáčknout tlačítko na středové konzoly, zařadit jedničku a nechat Dustera pracovat. Asistenční systém udržuje sjezdovou rychlost na úrovni deseti kilometrů za hodinu a když je třeba přibrzdíte sami pedálem. Systém si odnáší pěti hvězdičkové hodnocení, jelikož obstál i při sjezdu více jak 30 % klesání. To samé platí pro asistenta pomáhajícího s rozjezdy do kopců. Jeho účinnost byla bezchybná i v případě rozjezdu proti téměř 30 % stoupání. Dustera jsme vyzkoušeli i v brodivosti, kde jsme se ponořili do více jak třiceti centimetrového bahnitého jezírka. Už i v terénu byla cítit přítomnost elektromechanického posilovače, který tak umožňuje lehké manévrování bez zbytečného tlaku. V následujícím videu si můžete vychutnat dovednosti a ryzí drsnost nové generace modelu Dacia Duster.

V celkovém shrnutí nás nový Duster mile potěšil, působí dospěleji a přesto si drží bezkonkurenční cenu. Dacia se také rozhodla pro přesun výroby modelů Logan/Logan MCV a Sandero do Maroka. Výrobní závod v Pitesti je tak současně vyhrazen pro výrobu pouze druhé generace modelu Duster. Momentálně se na náš trh dostane přibližně 300 nových Dusterů, které budou částečně splňovat funkci předváděcích vozů. Nicméně jsou k dispozici již vozy pro zákazníky. Dacia také nabízí doprodej odcházející generace a to s řadou výhod.