Dacia Duster II: Nový interiér osloví originalitou

Ve středu 30. srpna se světu představila zcela nová generace modelu Duster. Na prezentaci byl představen exteriér vozu, jenž se může pochlubit daleko více robustní stavbou a modernějším vzhledem. Nový Duster je momentálně nejžádanější automobilovou novinkou, jelikož internet doslova zavalila svými fotografiemi či videi. Z dosavadních recenzí si Duster odnáší velmi kladná hodnocení, a to i od nás. Někteří hlásí, že jde jen o facelift či rozsáhlejší modernizaci. U jiných automobilek, které produkují každý rok novou verzi svého modelu, by se mohlo jednat o modernizaci. Spíše bych to nazval, že daná automobilka hledá ten správný design pro svůj vůz. Dacia ho u Dustera již našla, a to před sedmi lety. Jsme tak moc rádi, že Duster pokračuje v daném designovém směru a nenechá se vychýlit aktuálními trendy a ctí svého předchůdce.

Interiér Dacia Duster 2018

 Teď už pojďme rovnou k dalšímu překvapení, které si pro nás Dacia přichystala. Tedy spíše chtěla nechat na frankfurtský autosalon, nicméně objektivy fotografů zachytily i první snímky interiéru. Asi málokdo čekal, že v interiéru nezůstane kámen na kameni. Designéři se odvázali a představují nám zcela originální a nápaditý interiér, který bychom typovali spíše do dvakrát dražší cenové kategorie. Inu posuďte sami, že Dacia drží slovo a v mnohých detailech svým zákazníkům a fanouškům vychází vstříc. Již z fotky působí palubní deska daleko čistěji a uspořádaněji. Patrné je zaměření na ergonomii ovladačů, které se již nekrčí někde ve spod středového panelu. Právě středový panel je u nové generace důkazem, že i levné vozidlo může nabídnout špetku luxusního nádechu a originality. Trojice výdechů automatické klimatizace je odvážným a zároveň povedeným prvkem. Pochvalu zaslouží i posunutí multimediálního navigačního systému směrem vzhůru. Zároveň si můžeme povšimnout mírného naklonění středového panelu směrem k řidiči, čitelnost a obsluha multimediálního zařízení bude tak podstatně jednodušší nežli u předchozí generace.

Nová Dacia Duster 2018

 Další změnou je přesunutí všech ovladačů na jednu linii pod středovým panelem. Všechna tlačítka jsou tak na přehledném a velmi dobře dostupném místě. K Dusterovi mi sedí i fakt, že se mnohé funkce ovládají právě tlačítky, která bezpochyby splní svoji funkci lépe nežli dotyková tlačítka. Zcela nový je i design ovladačů klimatizace, která bude v nové generaci plně automatická. Nového vzhledu se dočkala i řadící páka, jenž budí daleko lepší zpracování, než tomu je u současného modelu. Před řadící pákou se nachází prostorný odkládací prostor. Díky rozdělení palubní desky do dvou úrovní, vznikl na přechodu odkládací prostor na drobnosti. Z fotky jsou dále patrné změny na palubním štítu, který je nově tvořen dvojicí chromových obrouček namísto tří. Na středu by se pak měl usídlit palubní počítač. Zcela nový je i design výplní dveří, díky němuž se ovladače pro elektrické stahování oken přesunuly na logičtější místo. Řidiči by pak neměl již vadit plastový výstupek, na kterém se momentálně tlačítka nacházejí. Čtyřramenný kůží obšitý volant je již dobře znám z modernizovaných vozů, díky širšímu věnci se volant drží velmi příjemně. Potvrzeny jsou i nová sedadla s několika motivy čalounění.

Interiér a cena Dacia Duster 2018

Dacia přislíbila zvýšení komfortu při cestování v novém Dusterovi, tento krok splnila nad očekávání, a to zdaleka nevíme o všech novinkách, kterými nás Duster ještě překvapí. Při pohledu na zadní sedadla je patrné, že místa pro kolena nejspíše doopravdy přibude. Zde ale chybí technické parametry, takže se nebudeme pouštět do hlubších spekulací. Každopádně si můžeme povšimnout nového designu výplní dveří, kde své místo naleznou i ovladače pro okénka. Nové jsou zde sedadla včetně čalounění či chromové kliky u dveří v novém designu.

New Dacia Duster 2018

 Když bychom měli shrnout celkové dojmy z prvních fotografií interiéru, jsme až zaskočení, čím se nejlevnější evropská automobilka dokáže prezentovat. Rozdělení palubní desky do dvou úrovní přináší celkovou vzdušnost. Řada originálních a nápaditých doplňků přináší velmi moderní a čistý vzhled. Kladné body můžeme udělit i za posun obrazovky multimediálního zařízení směrem k zornému poli řidiče. Celkově chválíme zlepšení ergonomie ovladačů. Co se týče kvality materiálů, nemůžeme prozatím soudit, proto se již moc těšíme až za volant nového Dustera usedneme.