Dacia Duster II: První kontakt s novou generací

Tak jsme se přeci jen dočkali, po dlouhých sedmi letech Dacia oficiálně představila druhou generaci svého nejúspěšnějšího modelu. Příběh úspěšného SUVéčka se začal psát v roce 2010, kdy světlo světa spatřil na ženevském autosalonu. V té době asi nikdo netušil, jakým směrem se Dacii podaří vykročit. Právě zájem o cenově dostupné SUV bylo hlavním tahákem a to až do poslední chvíle. Duster se totiž může pochlubit neupadajícím zájmem a to i přesto, že za sedm let prošel pouze jednou modernizací. Během svého působení pod značkou Dacia se tomuto modelu podařilo prodat více jak 1.000.000 kusů.

Před několika týdny jsme vás informovali o prvních testovacích vozech, jenž pilovaly poslední detaily před sériovou výrobou. Zamaskovaná vozidla byla přistižena na španělských silnicích a z pořízených fotek bylo patrné, že exteriér druhé generace nebude zásadně změněn. Dvanáct dní před světovou premiérou na frankfurtském autosalonu se Dacia rozhodla vypustit do světa první fotografie a videa prezentující zcela nový Duster.

 Konečně tak můžeme spatřit nejdůležitější novinku letošního roku. Jsme moc rádi, že Dacia zůstala u původní siluety karoserie a nehnala se do zbytečně riskantních konceptů. Duster je pohledné auto již od samého začátku, lidem se líbí a Dacia si toho je vědoma. Přední část vozu prošla řádnou obměnou. Díky novým světlometům postupujícím až do boků karoserie je Duster pocitově o veliký kus širší. Vyšší je nově kapota, která se může pochlubit i novým designem prolisů. Světlomety pak přinášejí nové LEDkové denní svícení, které má představovat nový světelný podpis značky Dacia. Mřížka chladiče prošla drobnými retušemi chromových lichoběžníčků, podstatnější změnou je zcela nový přední nárazník s mohutnějším oplastováním a mlhovými světlomety. Boční partie přinášejí zvýšení linie oken, tedy zvýšení pocitu bezpečí. Přední okno bylo posunuto o celých deset centimetrů vpřed, kabina vozu tak přinese více prostoru pro cestující. Na střeše vozu si můžeme povšimnout přepracovaných střešních ližin, jenž ještě více vyzdvihují dobrodružnou povahu nového Dustera. S novou generací přicházejí i větší zpětná zrcátka, či dekor u předních podběhů. Zajímavým prvkem je zatmavení předního „Bé” sloupku, zatímco „Cé” sloupek zůstává v barvě karoserie. Teď už k zádi druhé generace Dustera. Zde jsou největší novinkou světlomety, které nacházejí své místo co nejvíce v rozích karoserie, aby Duster opět působil daleko více rozkročeným dojmem. Ostatní změny se týkají nového designu zadního nárazníku a proporcí pátých dveří, které se prezentují daleko lepším designovým zpracováním nežli u předchůdce. Aby byl seznam zásadních designových změn řádně uzavřen, nesmíme opomenout nový design litých kol či pohlednou oranžovou metalickou barvu. Na následujícím videu je krásně vidět, jak se nový Duster stává daleko mohutnějším a vyspělejším vozidlem. Přítomnost nových prvků a designových řešení pak dodává vozu slušnou dávku originality a sexappealu.

 

K technickým parametrům a interiéru vozidla se Dacia zatím moc nevyjádřila, dodává však, že se můžeme těšit na zdokonalený komfort při cestování díky kompletně přepracovanému interiéru a novým prvkům výbavy. S největší pravděpodobností se na tyto informace dostane až na frankfurtském autosalonu. Díky videím, která zaplavila internet, se nám podařilo alespoň částečně nahlédnout do interiéru, můžeme tak očekávat nový volant po vzoru současné modelové nabídky. Malou škvírkou se nám podařilo odhalit, že Duster nabídne na středovém panelu hned tři kulaté výdechy klimatizace, které se nám zdály podstatně výše nežli u předchůdce. To by mělo mít za následek posunutí navigačního systému MediaNav o značnou porci centimetrů výše. Tím však veškeré informace ohledně interieru končí, jakmile budeme mít nové poznatky, budeme vás o nich informovat. Již nyní se na nového Dustera moc těšíme, za nás má rozhodně palec nahoru!