Dacia Duster II: Testování druhé generace

Po dlouhých sedmi letech se na scéně poprvé ukazuje připravovaná druhá generace veleúspěšného modelu Duster. Tento model je díky své všestrannosti a příznivé ceně prodejním hitem napříč celým světem. Své dovednosti ukazuje jak pod značkou Dacia, tak i sesterským Renaultem a aliančním Nissanem. Díky tomu se Duster od roku 2010 prosadil mimo Evropu i na trzích Jižní Ameriky, Ruska či Indie. Nás ale nejvíce bude zajímat Duster hájící logo Dacie, ten totiž nejen na českém trhu dokázal zpřístupnit kategorii SUV široké veřejnosti.

Ať už původní Duster nebo modernizovaný, jenž se na trhu objevuje od roku 2013, stojí za obrovským vzestupem značky. Nová generace je již rok na spadnutí a mnozí netrpělivě očekávají prvotní informace. Čekání je však u konce. Včerejším dnem se spustila lavina prvních snímků testovacích vozů nové generace modelu Duster při testování ve Španělsku. Vše tak spěje k premiéře na zářijovém frankfurtském autosalonu. Z první várky fotografií testovacích vozů je patrné, že Duster opravdu naroste všemi směry. Oproti současné generaci naroste novinka o dvacet centimetrů. S příchodem nového Dustera se můžeme také těšit na verzi Grand Duster, která naroste až na 4,7 metrů a pojme sedm pasažérů. Když se zaměříme na příď vozu je patrné designové sjednocení mřížky chladiče s chromovými lichoběžníčky. Očekávat také můžeme daleko více mohutný přední nárazník. Celkově je přední část vozu mohutnější, tímto krokem se dá sledovat snaha o vylepšení výsledků bezpečnosti Euro NCAP. Boční a zadní partie taktéž sází na daleko větší houževnatost a svalnatost karoserie. Záď vozu se prezentuje nově tvarovanými světlomety a daleko více vyváženým designem, než tomu je u současné generace.

Nová Dacia Duster II 2018/2018

Fotografie nám bohužel nedaly možnost nakouknout do interiéru očekávané novinky, nicméně můžeme očekávat zcela nové pojetí palubní desky a kvalitnější materiály. Především nové členění středového panelu by mělo přinést lepší umístění pro multimediální navigační systém MediaNav. Sjednocení s ostatními modely bude patrné u příležitosti nového multifunkčního volantu, který působí moderněji, a hlavně daleko lépe padne do ruky, díky širšímu věnci. V interiéru můžeme očekávat taktéž nové výbavové prvky, čalounění sedadel či více prostorných odkládacích prostor. S příchodem nové generace se taktéž očekává vylepšení pasivní a aktivní bezpečnosti vozidla. Nově by na jízdu mělo dohlížet více jízdních asistentů včetně asistenta pro sledování jízdních pruhů. Co se týče technické stránky vozu, samozřejmostí zůstává možnost volby mezi pohonem pouze přední nápravy nebo pohonu obou náprav. Pod kapotou své místo najde přeplňovaná benzínová dvanáctistovka či základní motorizace 1,6 SCe, spekuluje se i o zvýšení objemu naftové jednotky. Mohli bychom se tak u Dustera dočkat naftové jednotky 1,6 dCi (Renault-Nissan). Základem druhé generace bude opět známá platforma CMF od aliance Renault-Nissan. V nabídce pak již bude samozřejmostí možnost volby mezi manuální či automatickou převodovkou EDC.

 Nová Dacia Duster 2 2018/2019

Nová generace se oficiálně začne prodávat začátkem roku 2018, tuto informace potvrdil i šéf divize užitkových vozů pro Rumunsko Hakim Boutehr. Nová generace přinese mnoho změn, jenž přispějí k větší bezpečnosti, komfortu a všestrannosti. Dacia si však taktéž stojí za příznivou cenou Dustera pro rok 2018, ta by se měla i v budoucnu pohybovat pod hranicí 300.000 Kč. Již teď se těšíme na další várku informací, které na sebe nenechají dlouho čekat.