Statistiky prodejů Dacia 10/2017

Po měsíci se opět hlásíme s nejnovějšími statistikami prodejů značky Dacia na českém trhu. Dacia se v letošním roce prezentuje velmi vysokými prodeji, aktuální pozice v TOP5 automobilkách tak už nikoho nepřekvapí. Bohužel říjen se pro Dacii stal prozatím nejhorším letošním výsledkem.

Nejdříve se však podíváme na jednotlivé modely. Nejvíce registrací si na své konto připsal Duster, jenž od příštího roku odejde do svého zaslouženého důchodu a nahradí ho již představená druhá generace. V říjnu se pro rumunského horala rozhodlo celkem 315 českých majitelů. Tato hodnota stačila pouze na umístění v druhé desítce (17. místo z 304 nabízených modelů) nejprodávanějších modelů daného měsíce. Druhou příčku si připsal rodinný hatchback s modelovým označením Sandero. Pro zástupce segmentu malých vozů se znakem Dacie je konečných 142 registrací podprůměrných (35 místo z 304 nabízených modelů). Na třetí příčce se umístila dvojice Logan/Logan MCV. Celková prodejnost se však dostala pod hranici stovky prodaných vozů (96 registrací). Bohužel pod touto hranicí se ocitl i jinak velmi úspěšný Dokker, který je na českém trhu nejprodávanější osobní dodávkou (75 registrací). Nejméně registrací si na své konto připsal až sedmimístný model Lodgy, jenž oslovil pouze 65 majitelů.

 V celkovém součtu se Dacia musí smířit pouze s 693 prodanými vozy. České zastoupení značky tak eviduje nejhorší výsledek za letošní rok. Meziročně se tak prodejnost propadla o 4,4 procenta. Dacia se tak musí v říjnu spokojit s dělením 10-11 místem s konkurenční automobilkou Peugeot. Tržní podíl se zastavil na 2,99 procenta. Český trh v říjnu ovládla opět domácí automobilka Škoda Auto následována koncernovým Volkswagenem a jihokorejskou automobilkou Hyundai. Čtvrtou příčku obhájil Ford, páté místo obsadil Renault, jenž jako poslední překonal hranici jednoho tisíce registrovaných vozů. Dacia se v říjnu umístila, jak již bylo řečeno na děleném 10.-11. místě, jedná se tak o rapidní propad registrací.

 Co se však týče celkového výsledku během uplynulých deseti měsíců, můžeme s radostí pohledět do následující tabulky. Dacia již bezpečně hlídá pozici páté nejprodávanější automobilky na českém trhu (12.168 registrací). Na čtvrtý Ford, již Dacia bohužel ztrácí větší množství registrací. A to v důsledku poklesu prodeje během září a měsíce října. Na druhou stranu si Dacia drží již pohodlný náskok na šestý Renault, který díky zvýšené poptávce poměrně rychle žebříčkem stoupá. Meziročně si Dacia prozatím polepšila o úctyhodných 21,5 procenta, tržní podíl se pak zastavil na hodnotě 5,32 procenta.

Do konce roku nás čekají ještě dvoje statistiky, jenž mohou ještě vylepšit celkový výsledek značky Dacia na našem trhu. Po novém roce se již do prodeje dostane druhá generace modelu Dacia Duster, která dle našeho názoru rozpoutá další vlnu úspěchu.