Statistiky prodejů Dacia 6/2017

První pololetí roku 2017 je za námi. S tím přicházejí pravidelné měsíční statistiky prodejů a celkové shrnutí za uplynulých šest měsíců. Českému trhu se letos zatím velmi daří, květnový rekord sice nebyl v červnu pokořen, nicméně výsledek byl opět chvályhodný. V kladném hodnocení můžeme pokračovat rovnou ke značce Dacia, která opět raketově vystřelila a předstihla i konkurenční Ford. Pojďme se společně podívat, jak se Dacii a jejím jednotlivým modelům dařilo jak v červnu, tak v průběhu prvního pololetí.

V červnu se opět předvedlo Sandero, které se  prezentuje jako nejprodávanější Dacia uplynulého měsíce. Pro rodinný hatchback se rozhodlo přesně 520 nových majitelů. Tato cifra pak pomohla Sanderu do TOP10 modelů, konkrétně na devátou pozici z 291 nabízených modelů na českém trhu. Ve své třídě malých vozů se rumunský hatchback dokonce umístil na druhém místě a hravě si tak poradil s konkurenty typu Seat Ibiza, Volkswagen Polo či Renault Clio. Po šesti měsících se pro Sandero rozhodlo již 1.646 majitelů, a tak není divu, že je součástí TOP5 modelů (4. místo). Druhá pozici v portfoliu značky Dacia za měsíc červen obsadil model Duster. Současný model má již blízko do zaslouženého důchodu, přesto jeho prodeje neustále překvapují a zároveň trápí konkurenci. Během června se pro schopné SUVéčko rozhodlo celkem 419 nových zákazníků (12. místo z 291 nabízených modelů), čímž dopomohli Dusterovi ke čtvrtému místu v segmentu sportovně užitkových vozů. Od ledna se tento model může pochlubit více jak dvěma tisíci registracemi (2.374 vozů) a třetí pozicí hned  za dvěma modely domácí automobilky Škoda Auto (Yeti, Kodiaq). Červen byl úspěšný i pro modelovou dvojičku Logan/Logan MCV, která si na své konto připsala hned 339 nových registrací (17. místo z 291 nabízených modelů). V prvním pololetí se tak v konkurenci nabitém poli nižší střední třídy umístil Logan na desáté pozici. Následujícím vozem je velkoprostorové MPVéčko Dokker. Tento model zažívá úspěšné období, a tak nikoho nepřekvapí téměř tři sta prodaných vozů během jednoho měsíce (20. místo z 291 nabízených modelů). V červnu se tak Dokker stal druhým nejlépe prodávaným velkoprostorovým vozem na našem trhu. Během předešlých šesti měsíců nastřádal Dokker již v 1.719 registrací a je tak průběžně na třetí pozici. V segmentu MPV bojuje za Dacii ještě jeden zástupce, a to až sedmimístná Lodgy. Model, nad kterým do budoucna nejspíše bude viset otazník, se v poslední měsících zmátořil a opět pokořil hranici sto prodaných vozů. V pololetí má na svém kontě 530 registrací (10. místo v segmentu MPV) a je na dobré cestě k dosáhnutí tisícové mety.

Celkový počet prodaných Dacií se tak v červnu vyšvihl až na rekordních 1.677 registrací. Aby dobrých zpráv nebylo málo, Dacia dokázala pokořit i konkurenční Ford, jenž se musí spokojit s pátou příčkou. Prodejní úspěchy potvrzuje i meziroční rozdíl, jenž dosáhl kladných čísel (+ 54,3 %) a tržní podíl o hodnotě 6,3 procenta. V červnu ovládla trh opět domácí automobilka Škoda Auto následována jihokorejským konkurentem Hyundai a sesterským Volkswagenem. Čtvrtá příčka patří Dacii po rekordním počtu registrací. TOP5 uzavírá Ford, dále se umístili automobilky Renault a Kia. 

Po prvním pololetí našemu trhu jasně dominuje Škoda Auto. Druhé místo patří německému Volkswagenu, dále se umístily automobilky Hyundai, Ford a Dacia. Páté místo je pro Dacii skvělým výsledkem, pozoruhodný je i pokračující nárůst registrací oproti minulému roku (+ 20,8 %). Tržní podíl je po šesti měsících na hodnotě 5,24 procenta.

Při odfiltrování firemních zakázek a sestavení statistik prodejů pouze soukromým osobám dojdeme k dalšímu skvělému výsledku. Dacii si totiž oblibuje čím dál více zákazníků, třetí místo je toho jasným důkazem (3.584 prodaných vozů soukromým osobám). Podíl na celkových prodejích je v tomto případě celkem 47,33 procenta. Do konce roku se máme na co těšit, především na souboj o čtvrtou příčku.