Statistiky prodejů Dacia 8/2017

S příchodem nové generace Dusteru, jsme odložili srpnové statistiky na pozdější termín. Nyní se již můžeme opět podívat, jak se Dacia nadále prezentuje na českém trhu. V předcházejících měsících Dacia potvrzovala svoji výbornou formu, srpnové statistiky na úspěšnou vlnu navazují.

Nejvíce registrací si na své konto v předešlých jednatřiceti dnech připsalo Sandero. Rodinný hatchback značky Dacia se letos může pochlubit obrovským zájmem, který vyvolal především vyvedený facelift exteriéru ale i interiéru. Sandero dokázalo v srpnu oslovit celkem 472 nových majitelů a stalo se tak osmým nejprodávanějším vozem. Ve svém segmentu malých vozů obsadilo Sandero druhou příčku pod modelem Fabia z produkce domácí automobilky Škoda Auto. Konkurence typu Seat Ibiza, Renault Clio či Hyundai i20 se na Dacii marně dotahují a musí se spokojit s podstatně menším přísunem nových registrací. Druhým vozem z řad rumunsko-francouzské automobilky, který se v srpnu může pochlubit prodejností nad čtyři sta vozů, je všem známý model Duster. V srpnu jsme ještě o příchodu nové generace Dusteru psali s mnoha otazníky, nyní je Duster druhé generace již několik dní mediální hvězdou internetu. Hvězdou je však i stále nabízený Duster, který i přes svůj úctyhodný věk dokáže silné konkurenci s lehkostí uniknout. V srpnu se pro SUV značky Dacia rozhodlo celkem 414 nových majitelů, tento výsledek pomohl Dusterovi do TOP10 modelů, konkrétně na deváté místo, hned za Sandero. Ve své kategorii sportovně užitkových vozů se Duster stejně jako Sandero umístil na druhém  místě, taktéž za modelem domácí automobilky (Kodiaq). Kladnými čísly se může pochlubit i model s označením Logan/Logan MCV. Tato dvojice si dokázala připsat na své společné konto celkem 296 registrací a umístit se tak na patnáctém místě žebříčku nejprodávanějších vozů. V konkurenci velmi nabitém segmentu nižší střední třídy se Logan umístil na osmé příčce před Astrou (Opel) či Méganem (Renault). Velmi kvalitní výkony podává i velkoprostorový Dokker, jenž se může pochlubit hned třemi variantami (Dokker, Dokker Stepway a Dokker VAN). V předešlém měsíci se pro osobní dodávku se znakem Dacie rozhodlo celkem 254 majitelů. Dokker je tak v srpnu čtvrtým modelem rumunsko-francouzské automobilky jenž se umístil v TOP20 modelech (17. místo z 294 nabízených modelů). Nejméně registrací přihazuje na společné konto model s označením Lodgy. Tento až sedmimístný vůz dokáže oslovit obrovským zavazadelníkem, komfortním interiérem a velmi zajímavou cenou. V srpnu se Lodgy prezentuje osmdesáti prodanými vozy a desátým místem ve své kategorii MPV.

Po sečtení všech prodaných vozů se znakem Dacie je radost pohledět do tabulky. Dacii se podařilo prodat celkem 1.516 nových vozů a umístit se tak opět na čtvrté pozici na českém trhu. Velmi pozitivní výsledek můžeme zaznamenat na zvyšujícím se tržním podílu, který se v srpnu vyšvihl až na 7,15 procenta. Meziročně si pak polepšila o úctyhodných 32,3 procenta, na tento nárůst registrací se v TOP10 marně hledá konkurent. V srpnu ovládla český trh opět automobilka Škoda Auto, následována jihokorejským sokem v podobě Hyundai. Třetí příčku si odnáší německý Volkswagen, na který doráží Dacia. Pětici nejúspěšnějších uzavírá automobilka Ford, která si před šestým Renaultem drží veliký odstup. Následují automobilky Kia, Mercedes-Benz, BMW. TOP10 uzavírá španělský Seat.

Po druhém čtvrtletí je Dacia s jistotou na páté pozici a pokračuje tak v dobývání českého trhu. S velkou dávkou jistoty můžeme říci, že složení žebříčku pětice nejprodávanějších vozů již bude do konce roku beze změny. Boj můžeme očekávat o čtvrtou příčku, kde Dacia strácí na Ford pouze 410 registrací. Naopak šestý Renault už může zapomenout na možnost postoupení do elitní skupiny. Přesto se francouzské automobilce velmi daří, důkazem jest 15,1 procentní nárůst registrací.

Srpnové statistiky přinesly mnoho pozitivního, pozice v TOP5 a celkový prodej přes deset tisíc vozů je skvělou vizitkou. S blížícím se koncem roku se s největší pravděpodobností dočkáme i příchodu nové generace Dustera na český trh. První vozy by se k dealerům měly dostat začátkem listopadu, očekávat tak můžeme přísun nových registrací.